Ztrácíte se někdy v těch všech pojmech, výrazech a zkratkách, které na Vás internet chrlí v souvislosti s tvorbou webu? Webařův slovník Vám stručně a jasně osvětlí, oč běží. Pojďme si tedy představit pár základních pojmů z webařiny, které Vám pomohou se lépe zorientovat.
Jedná se o unikátní adresu webu na internetu, kterou zapisujete přímo do internetového prohlížeče. Doména je tvořena názvem a příponou (klarakruzikova.cz). Uvažujete o názvu Vaší budoucí domény? Dostupnost domény si můžete jednoduše ověřit například zde: https://www.nic.cz/whois/
Jednoduše řečeno, jde o prostor na internetu, ve kterém jsou umístěné webové stránky. Existuje celá řada poskytovatelů hostingu, kteří se se starají o chod serveru a příslušné služby, zároveň si u nich můžete registrovat i doménu. Kterého poskytovateli si vybrat? S výběrem Vám může pomoci webař a nebo si můžete sami udělat svůj vlastní průzkum například zde: https://entuzio.cz/nejlepsi-webhosting/
Nebo-li Uniform Resource Locator se zadává a zobrazuje v adresním řádku a slouží k určení přesné identifikace na internetu. Příkladem URL adresy stránky může být: https://klarakruzikova.cz
Máte-li na webových stránkách platný SSL certifikát, zobrazuje se Vám vedle adresy webu ikona zámku. Znamená to, že bezpečnost komunikace mezi webovým serverem a prohlížečem je zajištěna. Díky SSL certifikátu získáte https:// před své www.
HTTP (HyperText Transfer Protocol) se používá k přenosu dat mezi servery a webovými prohlížeči. Bez tohoto protokolu byste nemohli procházet internetem a navštěvovat webové stránky. HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure) je zabezpečenou verzí HTTP. Používá SSL nebo TLS protokol pro šifrování z cílem zajistit ochranu přenášených dat. To je důležité zejména pro citlivá data, jako jsou bankovní informace, čísla kreditních karet aj. Bez ohledu na citlivost přenášených dat se HTTPS protokol stává standardem, který by rozhodně na Vašich webových stránkách neměl chybět.
Patří k nejpopulárnějším redakčním systémům na světe. WordPress Vám umožní vytvářet a spravovat webové stránky.
Lze jej označit za určitý doplněk či rozšíření, které Vám otevírá další možnosti a funkce. Přímo ve WordPressu si můžete takto stáhnout celou řadu více či méně užitečných pluginů a to jak v bezplatné, tak i v placené verzi. Dobře nastavené pluginy Vám mohou pomoci zlepšit výkon, funkčnost a bezpečnost Vašeho webu.
Česky by se dalo říci, že se bavíme o optimalizaci pro vyhledávače. Vyhledávací roboti od Googlu, Seznamu či jiných vyhledávačů procházejí Váš web, shromažďují informace a indexují Vaše stránky. SEO se tím pádem podílí na tom, jak se Vaše stránky budou zobrazovat ve výsledcích vyhledávání – čím výše, tím lépe. Jde o proces, se kterým Vám může pomoci Váš webař, SEO je třeba budovat. Jak jsou strukturovaná data, klíčová slova, použitelnost v mobilních zařízeních, textový obsah, rychlost webu a mnoho dalších faktorů ovlivňují Vaše SEO. Chcete dostat návštěvníky na Váš web? Pak mějte dobře nastavené SEO.
To, že jsou Vaše webové stránky responzivní znamená, že se automaticky přizpůsobí nejrůznějším druhům zařízení (notebooky, tablety, mobilní telefony,…).
Jde o krátké textové soubory, které ukládají informace o uživateli a jeho chování na webu. Cookies usnadňují přizpůsobení stránek Vašim potřebám a mohou šetřit Váš čas. Příkladem může být předvyplněný přihlašovací formulář u e-mailu – prohlížeč si údaj pamatuje z minulé návštěvy.
Nástroj od společnosti Google pro analýzu návštěvnosti webu.
Díky této službě od společnosti Google můžete monitorovat a spravovat přítomnost Vašeho webu ve vyhledávači Google. GSC Vám umožní zlepšit to, jak se v Googlu umisťujete, usnadňuje odstraňování souvisejících problémů.